AKP İstanbul’dan vazgeçmek istemiyor: Oyların tamamı sayılsın

AKP cephesi İstanbul’da oyların yeniden sayılması ve seçimin iptali yönünde açıklamalarını sürdürürken Maltepe’de oyların 5/6’sının sayılması kararına ise CHP itiraz etti.

AKP iktidarı 31 Mart yerel seçimlerinden çıkan sonucu kabul etmeme için türlü manevralarına devam ediyor.

Birçok ilçede yapılan itirazlar üzerine iptal edilen oylar yeniden sayılsa da istediği sonucu alamayan AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada oyların yeniden sayılması gerektiğini savundu.

Erdoğan’ın Rusya dönüşü sırasında seçim sonuçlarını şaibeli olduğunu söyleyerek iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Erdoğan’ın bu söyleminin ardından Binali Yıldırım da bugün yaptığı açıklamada CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim gecesi “kazandık” açıklamasını eleştirdi.

“29 binden başlayan fark 12 bin 200 seviyesine gerilemiştir” diyen Yıldırım şunları söyledi: “Seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin gündeme geldiğini hep beraber gördük.

Oyların sadece yüzde 10'u sayılabilmiştir. Tamamı sayılabilmiş olsaydı rakip aday CHP buna rıza gösterseydi mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Terse dönecekti bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

AKP’nin Ankara adayı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki deayseri'de yaptığı açıklamada sayımların şaibeli olduğunu söyleyerek “Keşke mümkün olsa da tarafsız gözlemciler otursalar Ankara ve İstanbul'u yeniden saysalar. Emin olun sonuç çok daha değişir” dedi.

Gerici iktidarın kalemşörlerinden Abdulkadir Slevi de Hürriyet’te yer alan bugünkü yazısında Erdoğan’ın seçim sonuçları nedeniyle parti yönetimi içinde değişiklikler yapacağını yazarken MYK ve MKYK toplantılarında seçimin iptal edilmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

Maltepe’de yeniden sayım kararı ve itiraz

Binali Yıldırım’ın bugün açıkladığı oy farkına ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da “Birileri yalan söylemeye devam ediyor hala...
Milletin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” diyerek son tabloda İmamoğlu’nun 4 milyon 170 bin 58, Yıldırım’ın ise 4 milyon 156 bin 170 oyu olduğunu; aradaki oy farkının ise 13 bin 888 olduğunu belirtti.

Öte yandan Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımları oy çokluğuyla iptal ederek tüm oyların yaklaşık 5/6’sının ilçe seçim kurulu tarafından sayılmasına karar verdi.

CHP ise YSK'ya gönderdiği itiraz dilekçesinde, Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılması talep etti.

YSK da tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Bu kararla birlikte 400 sandığın yeniden sayımı yapılmayacak ve sadece kalan sandıklar sayılacak.